W związku ze stanem epidemiologicznym SARS-CoV-2 (COVID-19) informujemy, że oferujemy formalności pogrzebowe bez wychodzenia z domu.
Odbieramy również ciała z zabezpieczeniami przed zakażeniem.

Kremacja jest jedną z form pochówku, która początkowo wzbudzała na świecie kontrowersje. Niektóre osoby po dziś dzień są przekonane, że jest to pogarda, dla naszej cielesności i takowe właśnie formy chowania zmarłych nie powinny być praktykowane.


Mimo wszystko każdego roku przybywa osób, które chcą właśnie w ten sposób pożegnać się z ziemskim żywotem. Polska wciąż należy do krajów, w których liczba kremacji nie jest spektakularnie wysoka, natomiast każdego roku liczba osób poddających się takiej formie pochówku rośnie. W roku 2015 według przeprowadzonych przez C.B.O.S. badań już 40% ankietowanych zadeklarowało chęć poddania się kremacji.


W ramach ciekawostek – Kościół Katolicki nie zabrania kremacji zmarłych i zezwala na pochówek urny na cmentarzu w grobie lub kolumbarium. Polskie prawo dopuszcza natomiast ewentualność zatopienia urny z prochami w morzu, czy też rozsypania ich bezpośrednio w morzu, pod warunkiem, że ta forma ceremonii dotyczyć będzie zmarłego marynarza. Poza wymienionymi wyżej, nie ma pozwolenia na żadne inne formy chowania lub też rozsypywania prochów pośmiertnych.
Często w filmach – głównie Amerykańskich, możemy obserwować sceny, gdzie jeden z bohaterów opowieści zostaje pośmiertnie spopielony, a najbliżsi decydują się na nietypowe miejsce rozsypania prochów – u nas w Polsce poziom tolerancji w tym zakresie jeszcze nie jest na wysokim poziomie i nie wiadomo, czy kiedyś to się zmieni – możemy tylko domniemać.


Zakład Pogrzebowy Wojtuszek, który organizuje takowe ceremonie w gminach Bestwiena, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice i Pszczyna, przedstawia oferty form pogrzebu wraz z kremacją zwłok. Wygląda na to – sugerując się cennikiem, że jest to nieco tańsza ceremonia, niż ta w przypadku chowania zmarłego w sposób standardowy z trumną. Nasz Zakład Pogrzebowy załatwia wszelkie formalności związane z kremacją, ułatwiając tym samym przejście przez najtrudniejszy okres w życiu właśnie rodzinie zmarłego, która w tym czasie potrzebuje spokoju i wyciszenia. Sam akt spalenia zwłok może odbyć się zarówno przy obecności bliskich zmarłego, jak i bez niej – nie ma konieczności stresowania rodziny zmarłego tego typu sytuacją, wszystko zależy od preferencji. Większość klientów z jakimi właściciele Zakładu Pogrzebowego Wojtuszek mieli do czynienia, twierdzą, że mimo wszystko taka forma pożegnania ze zmarłym przysparza mniej stresu i wywołuje mniej emocji, zatem w tych trudnych dla rodziny momentach warto rozważyć taka formę pochówku.